Učební a výukový materiál pro studenty UK FTVS i odbornou veřejnost
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ DĚTÍ
předškolní věk
CVIČENÍ PO SPÁDNICI
Do této skupiny jsou zařazena cvičení zaměřená zejména na prohloubení pocitu skluzu a rychlosti. Dále jsou zaměřena na nácvik rovnováhy a rozvoj obratnosti. Všechna cvičení provádíme na velmi mírném sklonu svahu, ideálně s dojezdem do roviny. Děti jezdí zezačátku po spádnici v široké stopě nebo v pluhu se špičkami lyží více od sebe, což je pro ně přirozené. Ačkoli jsou některá cvičení zaměřena na posun těžiště těla vpřed, děti v tomto věku přirozeně stále sklouzávají k záklonu. Doporučujeme tuto chybu nevytýkat a trpělivě pracovat na správném postavení těžiště těla.
Terén: mírný až střední sklon svahu
Pomůcky: kužel
Popis: Cílem je vystoupat ke kuželu.
-
Výstup stranou – důležité je udržet lyže po celou dobu výstupu v paralelním postavení kolmo na spádnici. Děti střídavě přenáší hmotnost těla z nižší lyže na vyšší se současným úkrokem vyšší lyže stranou, jako by stoupaly po schodech. Lyže jsou postaveny na vyšších hranách. Paže s holemi slouží jako opora.
Výstupy
-
Výstup oboustranným odvratem – „stromeček“ – děti lyže pokládají střídavě na vnitřní hrany do odvratu (špičkami od sebe) tak, aby jim neujížděly. Posouvají se malými krůčky nahoru a napodobují tučňáky. Pohyb paží je střídavý, podobný jako při chůzi. Hole zapichují za tělo, slouží jako opora proti podklouznutí.
Na mírném sklonu svahu můžeme nacvičovat i bez holí. V hlubším sněhu mohou děti malovat na sněhu lyžemi stromeček postavený na špičku nebo kostru rybičky.
Jízda po spádnici v široké stopě
Terén: mírný sklon svahu zakončený rovinou
Pomůcky: kloboučky
Popis: Pomocí kloboučků vyznačíme koridor po spádnici v takové šíři, aby jím děti mohly projet v široké stopě. Děti postupně za sebou sjíždí ve vyznačeném koridoru tak, aby se do něj vešly oběma lyžemi a nepřejížděly kloboučky.
Terén: mírný sklon svahu zakončený rovinou
Pomůcky: žádné
Popis: Děti sjíždí po spádnici v paralelním postavení zpočátku bez holí, později s holemi.
Jizda po spádnici
v paralelním postavení
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: žádné
Popis: Děti sjíždí po spádnici v paralelním postavení a střídají vzpažení (mohou ve vzpažení zamávat) a předklon s dotykem kolen nebo sáhnutím na vnější strany svých lyžařských bot. Napodobují žirafu a myšku.
Jízda s doprovodnými pohyby paží
Zapichování holí do kroužků
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: malé obruče (kroužky)
Popis: Kroužky jsou položeny na sněhu v dostatečných rozestupech. Děti sjíždí mezi kroužky a na té straně, kde míjí kroužek, se snaží do středu kroužku píchnout holí. Kroužky se mohou střídat buď pravidelně, nebo nepravidelně.
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: lehký větší míč (pěnový) nebo kostka, plyšák
Popis: Dítě sjíždí po spádnici a při jízdě si vyhazuje nad sebe a chytá míč (kostku, plyšáka).
Pohazování si s míčem
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: lehký míč (overbal, pěnový)
Popis: Instruktor jede pozadu před dítětem. V ruce drží míč, který za jízdy podává dítěti a to mu jej hází zpět. Dítě se tak soustředí na přebírání a házení míče, nikoli na skluz.
Předávání míče ve dvojici
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: kroužky, tyče
Popis: Instruktor jede pozadu před dítětem, v ruce drží tyč. Dítě jede po spádnici v široké stopě nebo v pluhu a snaží se kroužek, který drží v ruce, navléct na tyč. Pokud má v ruce více kroužků, postupně tam navleče všechny, pokud má pouze jeden, střídavě ho na tyč navléká a zase sundává.
Navlékání kroužku na tyč
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: sjezdové hole, pěnové žížaly, sněhové tunely
Popis: Na svahu je připravena dráha s podjížděcími brankami nebo sněhovými tunely. Podjížděcí branku můžeme vytvořit ze třech sjezdových holí nebo z pěnových žížal. Branky můžeme postavit i na vrcholu muldy. Děti se snaží v každé brance skrčit tak, aby ji neshodily nebo aby se jí nedotkly.
Podjíždění branek a projíždění tunely
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: malé až střední obruče
Popis: Děti drží obruč po jejím obvodu nad hlavou a za jízdy po spádnici ji posouvají dolu (provlékají) od hlavy až k nohám a zase zpět.
Provlékání obruče
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: kloboučky
Popis: Po spádnici jsou položeny kloboučky (houbičky) v dostatečných rozestupech. Děti sjíždí po spádnici kolem houbiček (kloboučků), aby je nepřejely, musí nad nimi zvednout lyži. Buď lyže střídají, nebo zvedají v jedné jízdě stále tu samou lyži.
Houbičky (zvedání lyží nad kloboučky)
Střídavé zvedání lyží
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: žádné
Popis: Děti střídavě zvedají jednu a druhou lyži za jízdy, jako by se pohybovaly po rozžhavených uhlíkách. Zpočátku dochází k rychlému vystřídání nohou, postupně se snažíme o delší skluz na jedné lyži.
Otočky o 360°
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: žádné
Popis: Děti se rozjedou po spádnici a provádí za jízdy otočly o 360°. Můžeme nacvičovat s holemi nebo bez holí. Zpočátku za pomalé rychlosti děti zastaví a otočí se pomocí odvratů (jako ručičky na hodinách), postupně zkoušejí otočky za jízdy.
Pro zpestření je možné vyhlásit soutěž, kdo jich cestou dolů udělá nejvíce, nebo kdo udělá nejhezčí otočku.
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: žádné
Popis: Děti sjíždí po spádnici pozadu v oboustranném odvratu (couvají v pluhu). Lyže mají po celou dobu v odvratném postavení, mírně na vnitřních hranách a trup nakloněný lehce ke svahu do středu lyží. Rychlost jízdy regulují změnou hranění. Hlídají si „véčko“ jako správní skokani na lyžích.
Jízda pozadu v pluhu
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: žádné
Popis: Děti přejíždí přes terénní nerovnosti (různě vysoké muldy).
Lze procvičovat s holemi i bez nich.
Přejezd terénních nerovností
Terén: mírný až střední sklon svahu
Pomůcky: překážka ze snowparku – bedna zapuštěná na jedné straně do sněhu
Popis: Děti se rozjedou po spádnici směrem k bedně, jejíž horní okraj je ve stejné výši jako sněhová pokrývka. Plynule ze sněhu najedou na bednu, kterou celou přejedou. Na konci bedny se dostávají na malý okamžik do letu a při doskoku se snaží udržet rovnováhu a nedostat se do přílišného záklonu.
Přejezd překážky (bedny)
Terén: mírný až střední sklon svahu
Pomůcky: malý sněhový můstek
Popis: Děti se rozjedou po spádnici směrem ke sněhovému můstku. Pokud se bojí, mohou si před ním přibrzdit. Pokud mají malou rychlost, můstek přejedou podobně jako terénní nerovnost. Pokud jedou rychleji, mohou letět krátký okamžik vzduchem. Při doskoku se snaží udržet rovnováhu a nedostat se do přílišného záklonu.
Skok na sněhovém můstku
Terén: mírný sklon svahu
Pomůcky: žádné
Popis: Děti sjíždí po spádnici v nízkém sjezdovém postoji („vajíčku“). Snaží se sbalit do co nejnižšího postoje, aby měly co nejmenší odpor vzduchu a byly co nejrychlejší.