top of page

TECHNIKA CARVINGOVÝCH OBLOUKŮ

Carvingové oblouky dnes chápeme jako základ pro sportovní jízdu. Charakteristickým znakem jsou oblouky vyjeté po hranách s minimalizací smyku, přizpůsobené terénu a rychlosti. Významnou roli při nácviku hraje samotná výbava, tj. výzbroj lyžaře – vykrojení lyží, jejich délka a pružnost. Výrazný telemarský tvar lyží a jejich kratší délky, které se dnes objevují na trhu, usnadňují lyžařům všech výkonnostních kategorií nácvik jízdy po hranách. Mnozí lyžaři se však mylně domnívají, že pouhým „postavením se“ na carvingové lyže se stanou dobrými lyžaři. K tomu je potřeba nejen správné vybavení, ale také správný postoj a zatížení lyží. 

Malý rádius carvingových lyží umožňuje jet oblouky po hraně již za nižších rychlostí, což dříve nebylo možné z důvodu dlouhých a málo vykrojených lyží. Lyžař tedy vynakládá daleko menší aktivitu k tomu, aby uvedl lyže do točení, než tomu bylo dříve. S rozvojem carvingového lyžování se však také zvýšil počet úrazů na sjezdových tratích, neboť lyžaři dosahují větších rychlostí a výrazně se mění dráha, po níž se „carvující“ lyžař pohybuje. Často se dostává mimo zorné pole ostatních lyžařů, zejména vyjížděním oblouků více k vrstevnici. Proto je důležitý výběr sjezdové tratě, kvalita sněhové pokrývky a pohybové dovednosti lyžaře.

Pro carving jsou nejvhodnější dobře upravené široké sjezdové tratě mírného až středního sklonu, bez větší frekvence lyžařů. Ideální je tvrdý sníh, nikoli však led nebo čerstvě napadlý sníh. Rozhodující jsou pohybové dovednosti lyžaře a jeho fyzická kondice, které společně zaručují, že lyžař dokáže předvídat situaci na svahu a adekvátně na ni reagovat, například přechodem z carvingových oblouků do oblouků smýkaných, výrazným přibrzděním v carvingovém oblouku či okamžitým zastavením.

Po nácviku dovedností ve specializované lyžařské průpravě (společný základ & průprava pro carvingové oblouky) můžeme přistoupit k nácviku carvingového oblouku v základním provedení. Carvingové oblouky zahajujeme ze sjezdu po spádnici v základním sjezdovém postoji, lyže na šíři pánve. První oblouk tím pádem není celý, jedná se o půloblouk, který nám slouží k získání vyšší rychlosti a snazšímu zahájení oblouku.

bottom of page