top of page

NAVAZOVÁNÍ JEDNOTLIVÝCH ZPŮSOBŮ BRUSLENÍ

Nepostradatelnou dovedností pokročilého lyžaře je navazování jednotlivých způsobů bruslení. Plynulé přechody mezi jednotlivými způsoby jsou známkou zvládnutí a pochopení všech způsobů bruslení. Při studování teorie přechodů v bruslení je nutné si uvědomit, že v praxi je tato dovednost ovlivňována terénními i sněhovými podmínkami, kvalitou výzbroje, fyzickým stavem jedince a úrovní zvládnutí lyžařských dovedností. Při jízdě ze svahu nejčastěji využijeme bruslení prosté nebo oboustranné bruslení dvoudobé se symetrickým pohybem paží. Na rovině použijeme oboustranné bruslení jednodobé, v případě, že je pro nás tento způsob příliš vyčerpávající, nebo začíná stoupání, přecházíme do oboustranného bruslení dvoudobého s asymetrickým pohybem paží. Další variantou stoupaní do prudkého svahu pak může být oboustranné bruslení střídavé.

Při popisu jednotlivých přechodů postupujeme podle rychlosti pohybu od nejpomalejšího k nejrychlejšímu.

 

Přechod ze stoupání oboustranným odvratem do oboustranného bruslení střídavého a opačně

Tento přechod paří k jednodušším variantám změn způsobů bruslení, kdy ve stoupání oboustranným odvratem pouze prodlužujeme fázi skluzu a fázi vedení holí a odpichu. Tato změna vede k delšímu skluzu se střídavou prací paží.

Opačný přechod nastává zkracováním skluzové fáze a vedením odpichu holí do pozice, kdy dochází ke stoupání oboustranným odvratem.

Přechod z oboustranného bruslení dvoudobého s asymetrickým pohybem paží do oboustranného bruslení střídavého @

Tento přechod se používá nejčastěji v místech, kde je svah již tak prudký, že je výhodnější přejít do oboustranného bruslení střídavého, nebo z důvodů vynaložení neadekvátního úsilí při oboustranném bruslení dvoudobém asymetrickém. Tento přechod se provádí narušením rytmu oboustranného bruslení dvoudobého s asymetrickým pohybem paží tím způsobem, že se začne provádět rovnoměrný střídavý odraz na obě lyže a zároveň začne střídavý odpich holí. Odpich provádí opačná paže, než je současná skluzová lyže ve směru skluzu.

 

Přechod z oboustranného bruslení dvoudobého s asymetrickým pohybem paží do oboustranného bruslení jednodobého a opačně

Tento přechod používáme nejčastěji v terénu, který přechází ze svahu do roviny. Při dokončení pohybového cyklu oboustranného bruslení dvoudobého s asymetrickým pohybem paží je lyže položena do budoucího pohybu v menším odvratu. Paže se z asymetrické polohy přesouvají před tělo rovnoběžně s budoucí odrazovou lyží a dochází k plynulému přechodu do oboustranného bruslení jednodobého @.

Opačný přechod používáme nejčastěji v terénu, který přechází z roviny do svahu. Při dokončení pohybového cyklu oboustranného bruslení jednodobého vytáčíme paže s holemi do asymetrické polohy a lyži pokládáme na sníh s větším odvratem. Následuje plynulý přechod do oboustranného bruslení dvoudobého s asymetrickým pohybem paží @.

Přechod z oboustranného bruslení jednodobého do oboustranného bruslení dvoudobého se symetrickou prací paží a opačně

Tento přechod používáme nejčastěji na rovinách nebo z mírného svahu. Při dokončení pohybového cyklu oboustranného bruslení jednodobého prodlužujeme skluz a zpomalujeme práci paží tak, aby na dva odrazy dolních končetin připadal jeden odpich holemi. Lyže se při tomto přechodu přesouvají pokud možno více do směru pohybu (menší odvrat) @.

K opačnému přechodu dochází  na základě změny terénu do roviny nebo mírného stoupání nebo z důvodů neúsporného pohybu při oboustranném bruslení dvoudobém se symetrickým pohybem paží. Přechod začínáme opětovným zkrácením skluzové fáze a zrychlením pohybu paží tak, aby bylo možné plynule přejít do oboustranného bruslení jednodobého @.

 

Přechod z oboustranného bruslení jednodobého nebo oboustranného bruslení dvoudobého se symetrickou prací paží do oboustranného bruslení prostého a opačně

Tyto přechody využíváme v místech, kde již k dopředenému pohybu nepotřebujeme práci paží. K tomuto přechodu dojde vynecháním paží z pohybového cyklu u oboustranného bruslení jednodobého a přenesením jedné paže před tělo. Paže se pohybují střídavě vpřed. U přechodu z oboustranného bruslení dvoudobého se symetrickou prací paží do oboustranného bruslení prostého je nutné nejprve přejít do pohybového rytmu oboustranného bruslení jednodobého a poté přenést pouze jednu paži vpřed a postupovat dle výše zmíněného popisu.

U opačného přechodu z oboustranného bruslení prostého do oboustranného bruslení jednodobého nebo oboustranného bruslení dvoudobého se symetrickou prací paží postupujeme tak, že vždy uvedeme paže do výchozí polohy a provedeme odpich a odraz v běžeckém způsobu, do kterého přecházíme.

 

Doporučená cvičení:

  • Přechody ze svahu do roviny

  • Přechody z roviny do svahu

bottom of page